Atrakcje w pobliżu

Piękna przyroda, lasy i jeziora oraz zabytki architektoniczne – Ziemia Lubuska ma naprawdę wiele do zaoferowania odwiedzającym. Zobacz czego nie możesz przegapić.

Zamek Joannitów w Łagowie Lubuskim, pocysterskie opactwo

Zamek Joannitów usytuowany jest na wzgórzu na przesmyku jeziora Trześniowskiego i Łagowskiego. Budowa zamku rozpoczęła się w 1350 roku. Zamek na przestrzeni wieków kilka razy zmieniał właścicieli. Mieszkali tu Szwedzi później Prusacy. Obecnie zamek jest własnością prywatną.

Obecnie w skład zamku wchodzi budynek z XVII w., cztery dwupiętrowych skrzydła, które tworzą renesansowy dziedziniec oraz wieża warowna. 

Wieża pełni rolę atrakcji turystycznej, z której można podziwiać okoliczny krajobraz. Na turystów czeka również komnata komtura, katownia oraz sala rycerska.

W zamku znajduje się obecnie hotel i restauracja. 

Pocysterski klasztor w Gościkowie-Paradyżu

Pocysterski klasztor w Gościkowie-Paradyżu – wczesnogotycki kościół bazylikowy z barokowym ołtarzem głównym z 1739r. otoczony pięknym ogrodem.

Kościół opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu wznoszony był w latach 1270-1397 w stylu gotyckim. W trakcie dziejów dwukrotnie ulegał pożarom. Odbudowany w XVIII wieku przekształcony został do formy barokowej.

Jest to największe i najlepiej zachowane założenie klasztorne w województwie lubuskim, obecnie siedziba Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej będącego jednocześnie filią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Muzeum Paradyskiego.

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Pierwszą budowę nowego kościoła rozpoczęto z początkiem XVIII wieku, nie została jednak dokończona. W 1746 r. budowlę rozebrano i zaczęto wznosić obecną świątynię. Ukończono ją w 1762 r. 

Obecnie miejsce licznych pielgrzymek za sprawą Cudownego Obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej Cierpliwie Słuchającej.

Obraz namalowany został na początku XVI wieku przez mistrzów szkoły niderlandzkiej, na drewnie lipowym. Przedstawia popiersie Matki Bożej na złoconym tle. Głowę otacza aureola wydrążona w drzewie. Charakterystycznym elementem jest odsłonięte ucho – stąd inna nazwa obrazu Matka Boża Cierpliwie Słuchająca. Prawdopodobnie jest to fragment większego dzieła. 

„Pętla Boryszyńska”

Unikalny zabytek architektury militarnej stanowiącej część Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. 

Udostępniona dla zwiedzających, podziemna trasa turystyczna ma 5 km długości. Co stanowi tylko fragment kompleksu podziemnego. Pętla Boryszyńska znajduje się w pobliżu miejscowości Boryszyn w gminie Lubrza.

Dodatkowa atrakcję stanowią liczne nietoperze, które zamieszkują Pętlę Boryszyńską. 

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to jeden z najwiekszych w Europie założeń obronnych. Posiada wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne oraz unikatowe pancerze. Stanowi doskonały przykład niemieckiej sztuki fortyfikacyjnej lat 30-tych XX wieku. 

Świebodzin i pomnik Chrystusa Króla

Świebodzin to niewielkie miasto w woj. lubuskim, usytuowane na przecięciu się dróg krajowych nr 3 i 92 oraz międzynarodowych – autostrada A2 i S3. Właśnie ta świetna lokalizacja sprzyja obecnemu rozwojowi miasta co przyciąga zarówno inwestorów jak i turystów.

Początki miasta sięgają XIII w., kiedy to stało się lokalnym ośrodkiem rzemiosła w szczególności tkactwa i sukiennictwa. 

W tym okresie rozwijały się w mieście również inne gałęzie rzemiosła w szczególności kuśnierstwo oraz garbarstwo. Ważny dla późniejszego rozwoju miasta był pierwszy przywilej z roku 1395, nadający miastu prawo do warzenia piwa.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest żelbetowa rzeźba Chrystusa Króla, która została ukończona w 2010 roku. Figura ma 36 m wysokości, a jej forma nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (jest od niego wyższa o 3 m).

 

Przewiń do góry